Ogólnopolskie badanie wiedzy o cieple

Ogólnopolskie badanie wiedzy o cieple i energii zostało zakończone. Wzięło w nim udział ponad 1100 uczniów z ponad 73 klas w 23 szkołach podstawowych w Polsce. Przeprowadzone zajęcia poszerzyły wiedzę i świadomość uczestników w obszarze energetyki oraz ekologii. W nagrodę za udział w badaniu uczniowie otrzymali edukacyjne albumy Wielka Księga Ciepła. Albumy trafiły do szkół w grudniu 2022 r.

W tym roku organizatorzy postanowili sprawdzić skuteczność programu i przeprowadzili w klasach I–III i IV–V szkół  podstawowych ogólnopolskie badanie wiedzy o cieple i energii. Pytania dotyczyły takich tematów, jak: właściwości fizyczne ciepła, jego źródła, wytwarzanie i dystrybucja, koncepcja systemu ciepłowniczego, ekologiczne aspekty produkcji ciepła i jego wykorzystywania, idea kogeneracji, pojęcie efektu cieplarnianego i smogu, zasady racjonalnego korzystania z ciepła. Liczba poprawnych odpowiedzi po badaniu wzrosła prawie dwukrotnie, średnio o 182,3 proc., co świadczy o wysokiej skuteczności przeprowadzonych zajęć i dostosowaniu przekazu do możliwości percepcji uczniów.

Zachęcamy do dalszej realizacji zajęć w szkołach oraz sprawdzania wiedzy uczniów przy pomocy testów załączonych na stronie. Czekamy także na opinie oraz zdjęcia z przeprowadzanych lekcji: info@lekcjeciepla.pl

Weź udział w badaniu

Przeprowadź lekcję

Skąd bierze się ciepło w kaloryferach? Jak ogrzewana jest woda w kranie? Dlaczego niektóre budynki w mieście dymią, a inne nie? Jak można dbać o środowisko, korzystając z ciepła i jak go nie marnować? Na te i wiele innych ciekawych pytań odpowiadają Lekcje Ciepła przygotowane dla uczniów klas I–III.

  • 45 minut45 minut
Lekcja 1

Co to jest ciepło i skąd się bierze?

Jak ważne jest ciepło dla ludzkiego życia? Czy jesteśmy w stanie żyć bez niego? Jak z tym problemem radzili sobie ludzie pierwotni, mieszkający w jaskiniach? Skąd brali ogień i jak go utrzymywali? Jak w nieco późniejszych czasach ogrzewano olbrzymie zamki i pałace? A jak ogrzewa się obecnie budynki? O tym wszystkim dzieci dowiedzą się na pierwszej lekcji w ramach Lekcji Ciepła dla najmłodszych.

Przeprowadź lekcję
  • 45 minut45 minut
Lekcja 2

Jak produkuje się ciepło systemowe, które ogrzewa nasze mieszkania?

Wiemy już skąd bierze się ciepło, które trafia do kaloryferów. Ale czy zastanawialiśmy się, w jaki sposób jest ono dostarczane z elektrociepłowni do budynków? W jaki sposób działa system ciepłowniczy? Podczas eksperymentu zbudujemy własny system ciepłowniczy i dowiemy się czym jest wymiennik ciepła.

Przeprowadź lekcję
  • 45 minut45 minut
Lekcja 3

Skąd biorą się zanieczyszczenia powietrza i smog?

Dlaczego niektóre budynki w mieście wypuszczają z kominów dym? A czemu inne nie? Czy dym unoszący się na małych wysokościach wpływa na zdrowie mieszkańców miast? W jaki sposób możemy dbać o swoje zdrowie i ograniczać zanieczyszczenie powietrza w miastach? Na te pytania postaramy się podpowiedzieć na kolejnej Lekcji Ciepła.

Przeprowadź lekcję
  • 45 minut45 minut
Lekcja 4

Niemarnowanie ciepła

Dbanie o środowisko, to nie tylko wybieranie przyjaznych dla planety produktów, ale też ich niemarnowanie. Czemu inne gatunki żyjące na świecie niczego nie marnują, lecz zużywają w sam raz? Jak możemy uczyć się od nich rozsądnego korzystania z ciepła i energii? Jakie są sposoby niemarnowania ciepła i jego oszczędzania? Dlaczego zyskuje na tym nie tylko środowisko, ale tez nasze zdrowie? O tym opowiemy podczas ostatniej Lekcji Ciepła dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych. 

Przeprowadź lekcję